Judon Jatkokurssi-ryhmät
Judon jatkokursseilla syvennetään judotekniikoiden osaamista ja edetään judoharrastuksessa keltaiselta (5. kyu) vyöltä aina mustaan (1. dan) vyöhön asti. Jatkokurssi-ryhmillä harjoitukset ovat 1–3 kertaa viikossa riippuen ryhmän tasosta sekä harrastajien iästä.
Tavoitteena lasten ja nuorten judon jatkokursseilla on monipuolistaa judotekniikoiden osaamista, kehittää liikkuvuutta ja koordinaatiota sekä lihaskuntoa monipuolisten ja kiinnostavien harjoitusten avulla. Eri jatkokurssiryhmille on laadittu kausi- ja vuosisuunnitelmat, ja näissä harjoitussuunnitelmissa huomioidaan Judoliiton Nuorten Judopassin sisältö niin, että judoka etenee judoharrastuksessaan ja vyöarvoissa tasaisesti.
Jatkokurssiryhmät ja ohjaajat kaudella 2026 – 2027
Jatkokurssi I / II:
Antti Jyrkäs 1. dan
Aki Flöjt 1. kyu
Tuomo Erola 1. kyu
Harjoitukset Jatkokurssi I/II -ryhmällä ovat tiistaisin klo 18.00–19.00 (pääharjoitukset) ja torstaisin klo 17.00–18.00. Syyskauden 2026 harjoitukset alkavat tiistaina 18.8.2026 klo 18.00–19.00.
Jatkokurssi III – IV: (pidempään harjoitelleet, kilparyhmän yhteydessä)
Marko Korhonen 4. dan
Jorma Korhonen 6. dan
Antti Jyrkäs 1. dan
Harjoitukset Jatkokurssi III–IV-ryhmällä maanantaisin ja keskiviikkoisin klo 18.00–19.30 ja perjantaisin klo 17.00–18.30. Syyskaudella 2026 harjoitukset alkavat maanantaina 17.8.2026.
Ohjaajien yhteystiedot löytyvät yhteystietopalstalta.